Maradona’nın ‘Tanrı’nın Eli’ Dünya Kupası topu rekor fiyata satıldı

Dünya Kupası tarihinin en unutulmaz olaylarından “Tanrı’nın Eli” olarak adlandırılan goldeki top, İngiltere’deki bir müzayedede rekor fiyata satıldı.

1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde Arjantin ile İngiltere arasında oynanan maçta, Diego Maradona hava mücadelesine çıktığı sırada tartışmalı bir şekilde topu eliyle yumruklamıştı.

Bu gol geçerli sayılırken; maçın ardından Maradona’nın gol için yaptığı yorum olan “Tanrı’nın Eli” yakıştırması tarihe geçmişti.

Maçı yöneten Tunuslu hakem Ali Bin Nasser, gol için, “Pozisyonu net bir şekilde göremedim. Shilton ve Maradona’nın sırtı dönüktü” demişti.

Tarihi maçtaki o top, Çarşamba günü Londra’daki Graham Budd Müzayedelerinde 2 milyon sterline (2.37 milyon dolar) açık artırmayla satıldı.

ARJANTİN MAÇI 2-1 KAZANMIŞTI

Maradona, çeyrek finalde kullanılan tek top olan aynı topla sadece dört dakika sonra İngiltere’ye karşı harika bir ikinci gol atmıştı. Kendi sahasından yaklaşık 70 metre koşup, İngiltere takımının yarısını geçerek  skoru 2-0 yapmıştı.

Bu gol 2002’de Yüzyılın Dünya Kupası Golü seçilmişti.

Arjantin maçı 2-1 kazandı ve Dünya Kupası’nı kaldırmıştı. Maradona 2020’de 60 yaşında hayatını kaybetti.

Maradona'nın 'Tanrı'nın Eli' Dünya Kupası topu rekor fiyata satıldı - 1

MAÇTAKİ FORMASI DA SATILMIŞTI

Arjantinli efsanevi futbolcu Diego Maradona’nın 1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde İngiltere’ye karşı “Tanrı’nın Eli” olarak tarihe geçen golü attığı maçta giydiği forma açık arttırmada 7.1 milyon Pound karşılığında alıcı bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası  - Mesafeli Satış Sözleşmesi

Me Training Club mobil uygulamamızı hemen indir.

X