Mehmet Büyükekşi: Ülkemizde futbol, VAR ile daha şeffaf bir hale geldi

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva Hasan Doğan Tesisleri’nde gerçekleşen VAR bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, “Göreve geldiğimiz ilk günden beri Türk futbolunun öncelikli meselelerine tüm paydaşlarımızla ortak istişarelerle çözüm üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece Türkiye değil, tüm dünyada gündemi meşgul eden konu hakem performanslarıdır. Bizler futbolun güzelliklerini, insanları bir araya getiren heyecanını, aile ve çocukların eğlencisi olan, hakem hataları değil maç performansıyla konuşulan bir oyunu gündeme getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“VAR MERKEZİMİZ MAÇ OYNANMADIĞI GÜNLERDE ZİYARET EDİLEBİLECEK”

“Gelişen ve büyüyen bir futbol ekonomisi önemli. Bu sayede kulüplerimize fayda sağlayabiliriz” diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:
“Aynı zamanda yayın ihalesinde tutarı ikiye katlayabiliriz. Futbolumuzu başka pazarlara da ihraç edebiliriz. Büyük bir çoğunluk tarafından bilinmeyen, yanlış bilinen VAR protokolünü hatırlatmak için buradayız. Çok önemli bir yeniliğimizi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Önümüzdeki haftadan itibaren VAR merkezimiz maç oynanmadığı günlerde, önceden randevu alınarak, basın mensupları, kulüp başkanları ve teknik adamlar tarafından ziyaret edilebilecek. İlk olarak salı günü Süper Lig, 1. Lig kulüp başkanları, teknik adamlar ve kaptanlarla başlıyoruz.”

“ÜLKEMİZDE FUTBOL VAR İLE DAHA ŞEFFAF BİR HALE GELDİ”

VAR sisteminin minimum müdahale, maksimum fayda modeliyle çalıştığını dile getiren Başkan Büyükekşi, “Müdahale ettiği pozisyonlarda kesinlik aranıyor. Aksi takdirde protokole göre müdahale hakkı yok. VAR teknolojisi hayatımıza girdiği günden itibaren bariz hataların önlenmesi için büyük fayda getirdi. Ülkemizde futbol VAR ile daha şeffaf bir hale geldi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de gelişmeye muhtaç alanlar var” diye konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Ülkemizde futbol, VAR ile daha şeffaf bir hale geldi - 1

“VAR’IN EN İYİ UYGULANDIĞI ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

2022-23 itibarıyla dünyada VAR’ın en iyi uygulandığı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirten TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Sistemi iyileştirme konusunda büyük bir iyi niyetle çalışıyoruz. Farklı ülkelerin yapılarını inceliyoruz. VAR hakemlerimizin eğitimlerine de büyük önem veriyoruz. VAR’ı en iyi uygulayan, örnek ülke olma hedefimiz var. Merkezimizi geliştiriyoruz, teknolojik açıdan yenileniyoruz. Tüm paydaşlarımızdan destek olmaları çağrısını yapmak istiyorum. Her puan kaybı sonrası eksik bilgilerle ve hayali çizgiler üzerine VAR sistemini ve hakemleri hedef almak yerine, sistemin nerede devreye girdiğini, girmediğini, ofsayt çizgisinin nasıl çizildiğini, seçim kriterlerini, kesinlik zaruretini kamuoyuna anlatmak, sonra da koruyup bu sisteme destek sağlamalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIN DAHİ ANLAYABİLECEĞİ BİR HALE GETİRMEK İÇİN ÇİZGİ FİLM HAZIRLADIK”

Türk futbolunun marka değerini arttırmak istediklerini de sözlerine ekleyen Büyükekşi, “Tüm futbol paydaşlarını maddi manevi zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Futbol ailesinin bütün paydaşlarını zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Kulüplerimiz saha içi performanslarını, basın mensupları futbolun güzel yönlerini öne çıkarmalı. VAR’ı çocukların dahi anlayabileceği bir hale getirmek için çizgi film hazırladık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası  - Mesafeli Satış Sözleşmesi

Me Training Club mobil uygulamamızı hemen indir.

X