Olaylı Altay derbisi sonrası Tahkim Kurulu’ndan Göztepe’ye ret

Spor Toto 1’inci Lig’de 27 Kasım 2022’de oynanıp olaylar nedeniyle ilk yarıda tatil edilen olaylı Göztepe-Altay derbisi sonrası Futbol Federasyonu yönetiminden hükmen yenilgi cezası alan iki takımdan Göztepe’nin itiraz başvurusunu reddeden Tahkim Kurulu, Altay’ın başvuru dosyasını ise incelemeye devam etme kararı aldı.

Gürsel Aksel Stadı’nda golsüz devam ederken konuk Altay tribününden ateşlenen işaret fişeğinin maraton tribündeki Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ı ağır yaralaması, Çakır ambulansa taşınırken sahaya atlayan bir Göztepelinin söktüğü korner direği bayrağını koşup Altay kalecisi Ozan’ın kafasında kırması nedeniyle tatil edilen olaylı maç sonrası TFF, 8 Aralık’ta iki takımı da hükmen mağlup ilan etti.

TFF’nin kararı sonrası iki takım da Tahkim Kurulu’na itiraz başvurusu yaptı. Tahkim, Göztepe’nin başvurusu üzerine yapılan müzakere neticesinde, TFF yönetim kurulu kararının hukuka aykırılık yönünden yapılan incelemesinde; usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından itirazı reddetti. Altay’ın duruşmalı itirazında ise kulübü avukatlar Namık Kemal Marmara ve Ali Sami Er savundu.

Tahkim Kurulu’nun Altay’ın hükmen mağlubiyet kararına itirazını haftaya karara bağlaması bekleniyor.

İTİRAZ SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Yapılan müzakere neticesinde dosyada incelemenin devamına oy birliği ile karar verildi. Altay Hukuk Kurulu, Tahkim Kurulu’na itiraz başvurusunda derbide Altay taraftarı Furkan Ersanlı’nın fişek atarak Göztepeli Mehmet Çakır’ı yaraladığı olayın tribünde gerçekleştiğine dikkat çekerken, güvenlik sorumluluğunun kendilerinde olmadığının altını çizmişti. 

Hukuk Kurulu, 50 sayfalık itirazında bu sezon iç sahada hiçbir olay yaşanmadığını ve Altay’ın temiz bir iç saha siciline sahip olduğunu vurgulamıştı. Hükmen yenilgi kararının iptalini ve maçın kaldığı yerden devam etmesini talep eden siyah-beyazlılar, kulübe verilen 6 maçlık seyircisiz oynama cezasında da indirime gidilerek düzenleme yapılmasını istemişti. Hakem raporunda Göztepe maçının tatil edilme nedeninin Altay kalecisi Ozan’a Göztepe taraftarı Nihat Aydın tarafından yapılan saldırı olduğu, ek raporda ise maçın tatil edilme gerekçesine tribünde güvenlik maddesinin de eklendiği ileri sürülmüştü.

Olaylı Altay derbisi sonrası Tahkim Kurulu'ndan Göztepe'ye ret - 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası  - Mesafeli Satış Sözleşmesi

Me Training Club mobil uygulamamızı hemen indir.

X